מחקרים


קפיצת דרך משמעותית באימון - על בסיס ניתוח הדנ"א שלך


מחקר חדש חושף: תכניות אימון מותאמות לפרופיל הגנטי על בסיס ניתוח הדנ"א הובילו לשיפור הביצועים הספורטיביים כמעט פי 3 מאשר תכניות אימון שאינן מותאמות.
Greg Rutherford האלוף האולימפי בקפיצה לרוחק השתמש באלגוריתם האימון של DNAFit (בריטניה) להשגת מדלית הזהב במשחקים האולימפיים בריו.


אתלט הדנ"א – Greg Rutherford – אלוף אולימפי עם תוצאות ה-DNAFit שלו

לראשונה פורסם מחקר קליני, בלתי תלוי, אשר הראה שספורטאים אשר התאמנו ע"פ תכנית המותאמת לנתונים הגנטיים שלהם, השיגו ביצועים גבוהים פי 3 כמעט מספורטאים אשר התאמנו ע"פ תכניות שאינן מותאמות לפרופיל הגנטי שלהם.

המחקר המהפכני נתמך ע"י Greg Rutherford האלוף האולימפי בקפיצה לרוחק אשר חשף לראשונה את העובדה שהוא עושה שימוש במידע הגנטי שלו לצורך התאמת האימונים שלו במטרה לזכות במדליית הזהב בריו 2016.
המחקר הבלתי תלוי אשר אושר ע"י סוקרים ופורסם בעיתון המדעי Biology of Sport נערך באוניברסיטת Central Lancashire בקרב 28 אתלטים צעירים ו 39 שחקני כדורגל, וארך למעלה מ 8 שבועות. כל משתתף התחרה בליגת ה British Universities and Colleges Sports (BUCS).

המשתתפים בצעו את בדיקת ה - DNAFit אשר סוקרת 45 וריאנטים גנטיים הקשורים לתגובת הגוף לאימון גופני ותזונה. מס´ הולך ועולה של ספורטאי עילית בארץ ובחו"ל וכן מועדוני כדורגל של הPremier League באנגליה, השתמשו בבדיקה זו, שתוצאותיה מוצגות בדו"ח מפורט ובאמצעות תרשים מסכם.
בדיקת DNAFit עושה שימוש באלגוריתם מיוחד - "אלגוריתם פסגת הביצועים", המבוסס על שיטות חישוב של עצמת הקשר בין ווריאנטים גנטיים לתכונה הנבדקת, המשמשות לדירוג התגובה האישית לאימוני כוח לעומת סיבולת. מידע זה משמש בהמשך להרכבת תכניות אימון אישיות.

לדוגמא, פרטים המציגים נטייה גבוהה יותר לכיוון כוח ע"פ האלגוריתם יגיבו בצורה טובה יותר לאימון התנגדות עצים, לעומת פרטים עם נטייה גבוהה יותר לסיבולת שיגיבו טוב יותר לאימון התנגדות בעצימות נמוכה.

במחקר, למחצית מהמשתתפים הותאמו תכניות אימון אישיות על פי הניתוח הגנטי שלהם- אימון עצים לבעלי נטייה לכוח, ואימון בעצימות נמוכה לבעלי נטייה לסיבולת. לשאר המשתתפים ניתנו תכניות אימון שאינן מותאמות לניתוח הגנטי שלהם- אימון בעצימות נמוכה לבעלי נטייה לכוח, ואימון עצים לבעלי נטייה לסיבולת. למאמני הקבוצות וכן למשתתפים עצמם לא היה שום מידע למי נתנה תכנית מותאמת ולמי לא.

בתחילת המחקר שערך כ-8 שבועות נעשו שתי בדיקות כושר לכל משתתף כדי לאמוד את רמת הכוח והסיבולת שלהם. רמת הכוח נמדדה באמצעות קפיצה בתנועה נגדית (CMJ), והיכולת האירובית נמדדה באמצעות אימון מחזורי של 3 דקות (Aero 3).

לאחר 8 שבועות של אימון, המשתתפים שעבדו ע"פ תכניות מותאמות גנטית, שיפרו את תוצאת מבחן הכוח שלהם (CMJ) ב 7.4% בהשוואה ל 2.6% בקרב המשתתפים שעבדו ע"פ תכניות שאינן מותאמות. במבחן היכולת האירובית נצפה שיפור ממוצע של 6.2% בקרב הקבוצה שהתאמנה ע"פ תכניות מותאמות לעומת 2.3% בקבוצה שהתאמנה ע"פ תכניות שאינן מותאמות.
ממצאים אלה הדגימו שאלו שהתאמנו ע"פ תכנית מותאמת גנטית שיפרו את התוצאות שלהם בשני המבחנים כמעט פי 3 מאלו שהתאמנו ע"פ תכניות שאינן מותאמות.

82% מהמשתתפים אשר הדגימו שיפור מועט ביותר או אפסי של הביצועים שלהם היו מקרב הקבוצה הלא מותאמת גנטית, ואילו 83% מאלו שהראו את השיפור הגבוה ביותר היו מקרב הקבוצה המותאמת גנטית.
המחקר מצא שאימון התואם את הפרופיל הגנטי האישי העלה את ההסתברות לשיפור משמעותי פי 21 במבחן הכוח (CMJ) ופי 28.5 במבחן הסיבולת (Aero 3) בהשוואה לאימונים שאינם מותאמים גנטית.
בדיקת ה - DNAFit יכולה כמו כן לאתר אם למתאמן יש סיכון גבוה לפתח פציעה ברקמת החיבור, מהו קצב ההתאוששות שלו לאחר אימון מפרך ובאיזו יעילות הוא ישפר את ה VO2Max (צריכת החמצן המרבית שלו) בעקבות אימון. 

Greg Rutherford התבקש לנסות את בדיקת ה- DNAFit בחודש מאי האחרון. הוא לא קיבל על כך חסות או תשלום מחברת DNAFit.

תוצאות בדיקתו הדגימו:
  • תגובת הכוח/סיבולת של גרג הדגימה נטייה לכיוון הכוח אך גם עם יכולות מסוימות בתחום הסיבולת- 53.8% כוח, 46.2% סיבולת.
  • יכולת ההתאוששות שלו והסיכון שלו לפציעה ע"פ הפרופיל הגנטי היו ממוצעים.
  • הוא נמצא כבעל דרישה מוגברת לנוגדי חמצון, אומגה 3 וויטמין D.
  • הפרופיל הגנטי שלו נוטה לרגישות מוגברת לפחמימות פשוטות שעשויה להשפיע על משקל גופו.
מאז שגרג קיבל את תוצאות הבדיקה הוא השתמש במידע כדי לשפר את תכנית האימון שלו.
לדברי גרג: "תמיד ידעתי שאימונים שעובדים בשבילי לא בהכרח יעבדו עבור אחרים. הבנת ההרכב הגנטי שלי עזר לי לחזק את הלקחים שלמדתי במהלך שנים רבות של ניסוי וטעייה לגבי הצורה הטובה ביותר לאמן את גופי. 
ההתקדמות הטבעית באימון שלי וההבנה של הספורט שלי נובעים למעשה מהגנטיקה שלי. תמיד חלפו בראשי המחשבות על איך שגופי מגיב לאימון ומה גורם לו לעבוד.
למעשה מדובר בכלי עזר משמעותי באימון שכן זה חיזק את ההשקפות והערכים שכבר גיבשתי לעצמי. מאז שביצעתי את הבדיקה אני מבין את גופי טוב יותר."


"בנוסף, הראתה לי הבדיקה שיש לי נטייה לפציעות – עובדה שמתקשרת לדעתי לכמות הפציעות שחוויתי במהלך הקריירה שלי. להפחית בעוצמה ולא לדחוף את עצמי ללא הפסקה ולהרוג את עצמי זה בדיוק מה שגופי צריך לתפקוד מוצלח. מצאתי שקבלת המידע הגנטי מהבדיקה עוזרת לגבות חלק מהאימון שאני מבצע. מה שהבדיקה עושה בעצם זה לומר לי בדיוק מהן היכולות של גופי, ומה עלי לעשות על מנת למצות אותן בצורה מרבית.
אנו מודדים את האימונים שלנו ככל שאנו יכולים על מנת לראות אם אנו משתפרים או לא, כך שעבורנו בדיקה גנטית עוזרת במידה משמעותית בכך שהיא מצביעה במדויק על מה שהגוף שלנו עושה וכיצד הוא מגיב. עבורי זו עזרה עצומה.
ענף הספורט מציב בימינו אתגרים רבים עם תגליות ושערוריות סמים. ספורטאי צריך לרדת לעומק ולבחון את דרך האימון הטובה ביותר עבורו, כיצד הוא מתאושש בצורה טובה, וכיצד הוא פועל כדי לנצל את יכולותיו באופן מרבי. בדיקת ה DNA היא העתיד בנושא זה.
מאז אולימפיאדת לונדון ב-2012 היה לי המזל להמשיך לשפר את ביצועי ולזכות במספר תארים חשובים. ההבדל המשמעותי שהבחנתי בו במהלך השנה האחרונה מאז שהבנתי את תוצאות הבדיקה הגנטית שלי, הוא השיפור המשמעותי בכוחי ובעצמת האימון שלי בחדר הכושר. הצלחתי לשפר את שיאי האישיים באימוני משקולות, והשימוש באלגוריתם "פסגת הביצוע" של DNAFit היווה מרכיב מפתח במהלך הזה."


הספורטאי האולימפי Andrew Steele מחברת DNAFit הוסיף: "כספורטאי אולימפי גיליתי בדרך הקשה מה עובד עבורי ומה לא באימון. בעזרת המידע הגנטי אנו עוזרים לספורטאים מקצועיים וחובבניים כאחד להבין טוב יותר את גופם, כך שיוכלו לקבל את ההחלטות הטובות ביותר עבורם בבחירת התזונה והאימון שלהם על בסיס מידע מדויק. 
גרג נושא מספר וריאנטים גנטיים המשחקים תפקיד מפתח בנטייה לכוח ומאוץ, בפרט 2 עותקים של אלל C של הגן ACTN3 אשר מכונה לעיתים "גן המהירות". וריאנט זה קיים כמעט אצל כל אצן אולימפי ומשחק תפקיד מרכזי בבניית סיבי השריר המהירים שנדרשים לאצנים.
עם זאת, אחד ההיבטים המעניינים בבדיקה של גרג הוא התגובה החזקה שלו לאימון סיבולת. 
לדוגמא, גרג נושא 2 עותקים של הגרסה G של הגן PPARA שקשורים לתגובה מוגברת של מיטוכונדריה לאימון ונפוצים בקרב ספורטאי סיבולת ברמה עילית.
חשוב לזכור שהגנטיקה עובדת רק בשילוב עם סגנון החיים שלנו, הסביבה והאימון. גרג היה בר מזל ביכולתו לנצל את שני המרכיבים הללו- הפנימי שממנו בנוי גופו והחיצוני שמפעיל אותו, על מנת להגיע לשילוב המיטבי הנדרש לביצועים של ספורטאי עילית.
לגרג אכן מספר וריאנטים גנטיים הקשורים לסיכון מוגבר לפציעות ספורט ברקמת חיבור, אך הוא לא מצוי בטווח הסיכון הגבוה ביותר בתחום הזה. עם זאת הכוח שהוא משקיע מגופו במהלך אימוני הקפיצה לרוחק גובה מחיר ומעלה כמובן את הסיכון שלו לפציעה – כפי שחווה במהלך הקרירה שלו."

הגנטיקאי ד"ר Keith Grimaldi, אחד מכותבי המאמר אמר: "לגרג גנים טובים כמו לרובנו, אולם אם אינך מכיר את הגנים שלך תאלץ לנחש את צורת האימון המתאימה לך דרך ניסוי וטעייה. בידינו היום מידע די נרחב לגבי גנים מסוימים אשר משפיעים על הביוכימיה והפיזיולוגיה של גופנו. אם תדע את הגרסאות של הגנים שגופך נושא, תוכל להפחית את הניחוש והטעות וזה מודגם במחקר הנוכחי.
אנו בחרנו את הגנים למחקר זה בזהירות יתרה, ועשינו שימוש רק בגנים שלגביהם היו הוכחות ודאיות במספר מחקרים נוספים. האלגוריתם פותח בהתבסס על ההשפעה של הגנים, חוזק הודאות ותצפיות אישיות. למרות שהיו בידינו הוכחות מספקות, נדרשנו לספק אישור בלתי תלוי ממחקרים נוספים שפורסמו. התוצאות מהמחקר שנערך באוניברסיטה של מרכז לנקשייר מאוד מרשימות."
מייסד חברת DNAFit אבי לזרוב הוסיף: "ההבדל בין מדלית ארד, כסף או זהב עשוי להיות מזערי. אני מאמין שלמחקר זה תהיה השפעה מעמיקה על ביצועים אתלטיים בעולם כולו.
אנו מאמינים שלגנטיקה יש חלק חשוב בביצועים, אם עבור ספורטאים ברמה עילית כמו גרג או לאנשים מן השורה שמעוניינים לשמור על כושרם הגופני ולאכול נכון. אני בטוח שמחקר זה ויכולות הבדיקה הגנטית שלנו המבוססת מדעית ישנו לא רק את עולם הספורט אלא גם את השווקים של עולם הבריאות והכושר."

להורדת התרשים המסכם עם תוצאותיו של Greg Rutherford לחץ : כאן
להורדת המחקר המלא לחץ : כאן

חברת DNAFit מיוצגת בישראל על ידי חברת דנובה ד.נ.א
למידע נוסף צור קשר